A.Arjmand یکشنبه 27 فروردین 1396 15:14 نظرات ()
دیود نورافشان (به انگلیسی: Light-Emitting Diode) یا ال‌ئی‌دی (به انگلیسی: LED) که در ترجمهٔ بعضی جزوه‌ها، کتاب‌ها و رساله‌های الکترونیک دیود نورانی، دیود گسیل نور، دیود نور دهنده نیز نامیده شده است، یک قطعهٔ الکترونیک از خانوادهٔ دیودها است.

Image result for led light wallpaper
در زبان محاورهٔ الکترونیک گاهی آنرا لِد (به انگلیسی: Led) نیز گویند. ال‌ئی‌دی‌های تک رنگ همانند بقیه دیودها دارای دو پایهٔ آنُد و کاتُد هستند. ال‌ئی‌دی‌های دو رنگ (یا بیشتر) دارای یک پایهٔ مشترک (معمولاً کاتد، معروف به «کاتُد-مشترک») و به ازای هر رنگ یک پایهٔ دیگر (معمولاً آند) هستند.
تاریخچه: اولین ال‌ئی‌دی‌های تولید صنعتی در ۱۹۶۲ میلادی و تنها با رنگ قرمز (ترکیب آلمینیوم، گالیم و آرسناید) وارد بازار شدند. ال‌ئی‌دی‌های سبز، آبی، زرد و نارنجی در دههٔ ۷۰ میلادی تولید شدند. بهرهٔ نوری ال‌ئی‌دی‌ها رفته‌رفته افزایش یافت تا اینکه در دههٔ ۸۰ و اوایل دههٔ ۹۰ میلادی ال‌ئی‌دی‌ها به صورت گروهی و با کارایی بسیار بالا وارد بازار شدند. ال‌ئی‌دی‌های اولیه به علت بهرهٔ پایینشان تنها در مدارات الکترونیکی استفاده می‌شدند. اثرگذاری نوری ال‌ئی‌دی‌های سفید امروزی تا 70 لومن بر وات و ال‌ئی‌دی‌های رنگی تا ۵۰ لومن بر وات است و پیش‌بینی می‌شود تا 140 لومن بر وات نیز برسد.
طیف نور LED: طیف نور لامپ‌های ال‌ئی‌دی شامل تمام طیف های مرئی و پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز می‌شود و بسیار باریک است. رنگ نور ال‌ئی‌دی‌ها بستگی به جنس کریستال تشکیل‌دهندهٔ آن‌ها دارد. مقدار و رنگ نور ال‌ئی‌دی‌ها تا حد زیادی به جریان آن‌ها نیز بستگی دارد، به همین دلیل استفاده از منبع جریان برای تغذیهٔ آن‌ها معمول است.
کاربرد: دیودهای نورافشان مصارف متفاوتی در نورپردازی شهری، علائم عبور و مرور و چراغ‌های امروزی خودرو دارند. همچنین اندازهٔ بسیار کوچک آنها باعث شده است تا در نمایشگرهای گرافیکی نسل جدید بکار روند. سرعت بسیار بالای آنها در خاموش و روشن شدن کاربردهای ویژه‌ای در فناوری مخابرات برای آنها به ارمغان آورده است.
با توجه به اینکه ال‌ئی‌دی‌ها می‌توانند نورهای رنگی مختلفی تولید کنند، در نورپردازی‌های تزئینی کاربر دارند. از سوی دیگر این لامپ‌ها نور مخرب ماورای بنفش تولید نمی‌کنند و به همین سبب در موزه‌ها برای روشنایی اشیاء قیمتی به کار می‌روند. به علت توان مصرفی پایینشان می‌توان از آن‌ها در روشنایی اضطراری استفاده کرد. در چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، طول عمر، ضریب اطمینان روشنایی، درخشندگی بالا و دید در روز اهمیت زیادی دارند و به همین علت ال‌ئی‌دی‌ها برای این منظور بسیار مناسبند. بسیاری از شرکت‌های معتبر خودروسازی، در چراغ راهنما، خطر و برخی چراغ‌های داخلی خودروهایشان از لامپ ال‌ئی‌دی استفاده می‌کنند.
اندازه های این لامپ ها: لامپ های LED در سایزهای مختلف موجود می باشد از 2 تا 8 میلیمتر و از 1 تا 20 میلی آمپر است و بر اساس تراکم پانل المپ نیاز به سیستم خنک کنندگی پیدا می کنند. معمولا از هیتسینک های آلومینیومی جهت سیستم خنک کنندگی استفاده میشود. انواع حباب لامپ شامل گرد با رویه مسطح یا گرد، مستطیلی با با رویه مسطح و یا مثلثی و یا مربعی با رویه مسطح هستند. همچنین کپسول حباب می تواند شفاف و یا رنگی باشد تا بتواند کنتراست بهتر و یا زاویه دید مناسبتر ایجاد کرد.
محققان در دانشگاه واشنگتن نازکترین LED را ساخته اند که دوبعدی است و از مواد اعطاف پذیر ساخته شده است که در حد 3 اتم ضخامت دارد که 10000 برابر کوچکتر از تار موی انسان است که علم را به سمت ساخت وسایل نوری عمومی و نانو لیزرهای کوچکتر با بهینه تر شدن نور-انرژی سوق می دهد.
سه نوع دسته بندی لامپ های LED وجود دارد:
خروجی کم: معمولا حدود 2 mA و 2V هستند که در حدود 4 mW می شود.
 خروجی استاندارد: حدود 20 mA با ولتاژهای: قرمز، نارنجی، زرد و سبز پررنگ با ولتاژی حدود 1.9~2.1 V
سبز کمرنگ و آبی با ولتاژ حدودی 3~3.4 V
بنفش، صورتی و سفید با ولتاژ حدودی 2.9~4.2 V
خروجی بالا: لامپ های با 20 mA و حدود 2~5 V که بیشتر برای لاپ های خورشیدی مستقیم استفاده می شود.
 دسته های لامپ LED پر قدرت: این دسته های پر قدرت می تواند شامل تعداد زیادی از لامپ های کم مصرف یا تعداد کمی از لامپ های پرمصرف باشند که معروف به قدرت بالا (HP-LEDs) و یا خروجی بالا (HO-LEDs) می شون که می تواند تا هزاران لومن ایجاد کنند. در این دسته از لامپ ها خنک شوندگی بسیار حایز اهمیت است چون باعث خرابی سیستم می­شود.