A.Arjmand پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 10:40 نظرات ()
درایو حالت جامد یا SSD (به انگلیسی: solid-state drive) که گاهی به نام دیسک حالت جامد و یا دیسک الکترونیکی نیز شناخته می‌شود (گرچه دارای هیچ‌گونه «دیسک» و یا «موتور چرخان» نیست) یک ابزار حافظه است که از تراشه برای ذخیره‌سازی دائم داده‌ها استفاده می‌کند.

Related image
(Solid State Drives) یا به عبارتی همان SSD در کمترین زمان توانست جایگزین مناسبی برای هاردهای Hard Disk Drive) HDD)شود. در واقع SSD حافظهٔ مبتنی بر حافظه فلش است که در مقایسه با هارد دیسک‌های قبلی برق کمتری مصرف می‌کند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. هارد دیسکهای معمولی HDD صفحاتی به نام پلاتر و هد دارند که این هد اطلاعات را از روی صفحات می‌خواند. بر خلاف آن، هیچ‌کدام از اجزاء داخلی SSD در حال چرخش نیستند و یک حافظه فلش است که فوق‌العاده محکم و بادوام است. در نتیجه در اثر سقوط از ارتفاع کاملاً مقاوم بوده و نسبت به HDD معمولی دوام بیشتری دارد.
از آنجایی‌که مزایای استفاده از SSD فلش قابل توجه هستند، به لحاظ قیمت نیز با هاردهای معمولی کاملاً متفاوتند. این نوع درایوها گران‌قیمت هستند و طبعاً لپ‌تاپهای مجهز به SSD گرانتر از لپ‌تاپهای مبتنی بر HDD هستند. علی‌رغم آن، SSD هم به لحاظ سرعت عملکرد و هم از نظر میزان مصرف انرژی به مراتب بهتر از HDD است. SSD هم سرعت عملکرد بیشتری دارد و هم از انرژی، برق کمتری مصرف می‌کند که بدنبال آن موجب افزایش عمر باتری لپ‌تاپ نیز می‌گردد. با این حال از نظر میزان ذخیره‌سازی داده‌ها نسبت به HDD ظرفیت کمتری دارد.
مقایسه ssd ها و هارد درایور های معمولی سخت است. بنچمارک های سنتی  ssd بر روی ویژگی های عملکردی تمرکز دارند. که هاردهای معمولی در آن ضعیف هستند. از جمله این عملکرد ها می تواند به عملکرد تاخیر چرخش و یا زمان جستجو را نام برد. از آنجا که حافظه های اس اس دی، چرخشی نیستند و برای پیدا کردن داده ها نیاز به رفتن به مکان خاصی ندارند. در این تست ها ممکن است بسیار بهتر از هاردهای معمولی امتیاز کسب کنند. اگرچه هارد های اس اس دی با ترکیب خواندن و نوشتن مشکل دارند. و ممکن است که کارایی آنها در طول زمان کاهش پیدا کند. تست اس اس دی باید در حالتی باشد که دیسک پر باشد. چون یک دیسک خالی ( یک دیسک تازه از جعبه باز شده) ممکن است از یک دیسک استفاده شده ( پر) کارایی بهتری داشته باشد. و بعد از چند هفته کارایی آن پایین بیاید.
اکثر مزایای اس اس دی ها از دیسک های سنتی بیشتر است. در مقایسه با هاردهای معمولی دیسک های اس اس دی کاملا الکترونیکی به داده ها دسترسی دارند. در حالی که هارد های معمولی به صورت الکترومکانیکی به اطلاعات دسترسی دارند. که این باعث افزایش سرعت انتقال و استحکام مکانیکی بیشتری می شود. از طرف دیگر دیسک های معمولی نسبت به ظرفیتی که ارائه می دهند قیمت کمتری دارند.
نرخ شکست زمینه نشان می دهد که اس اس دی ها به طور قبال ملاحظه ای قابل اعتماد تر هستند. اما باید توجه شود که هارد های اس اس دی به صورت منحصر به فردی نسبت به قطع ناگهانی برق حساس هستند و امکان دارند که در مواردی تمام اطلاعات درایور از بین برود. قابلیت اعتماد در مدل های مختلف هر دو نوع هارد مختلف است.
همانند هارد های معمولی، در مدل های مختلف اس اس دی هم تعادلی بین مدل های مختلف آن است. اس اس دی های تک سطحی سلولی (SLC)  در مقایسه با اس اس دی های چند سطحی سلولی (MLC) قیمت زیادی دارند. و در عوض سرعت بیشتری دارند. در همان زمان، اس اس دی ها مبتنی بر DRAM معرفی شد که در حال حاضر پر سرعترین و گران قیمت ترین دارند. در حالی که زمان پاسخ 10 میکروثانیه داشت. در مقایسه با سایر اس اس دی ها که زمان پاسخ 100 میکروثانیه داشتد. دستگاهای فلش شرکتی (EFDs) به منظور ارائه قیمت مناسب تر نسبت به سایر اس اس دی ها و همچنین کارایی و زمان پاسخ مناسب طراحی شدند.
، در هارد های سنتی، دوباره نویسی فایل دقیقا در همان فضای فیزیکی که قبلا اشغال شده بود انجام می گیرد. در حالی که در اس اس دی ها یک کپی از فایل را در سلول های دیگر به منظور سایش سطح انجام می دهند. الگوریتم های سایش سطح پیچیده و مشکل هستند به این منظور که بتوانند جامعیت را بررسی کنند. که یکی از علت های بزرگ از دست رفتن اطلاعات در اس اس دی همین موضوع است.