در سال ۲۰۰۹، شرکت جیمز دایسون (James Dyson)، که به ساخت جاروبرقی شهرت دارد، وسیله‌ای جدید به نام Air Multiplier را روانه بازار کرد. این وسیله در واقع یک پنکه بود ولی پنکه‌ای بدون پره. همان‌طور که همه دیده‌ایم، این پنکه یک حلقه است که بر روی یک استوانه قرار گرفته و تنها چند سانتی‌متر عمق دارد.
Image result for Bladeless fan

اولین باری که این وسیله را می‌بینید اصلاً تصور نمی‌کنید که بتواند شما را خنک کند چون هیچ بخش متحرکی در آن دیده نمی‌شود. ولی وقتی که پنکه را روشن می‌کنید، از حلقه آن باد خارج می‌شود. حال سؤال اینست که این پنکه بدون پره چگونه کار می‌کند؟
در پایه استوانه‌ای این پنکه یک موتور بدون جاروبک وجود دارد. این موتور هوا را به درون مکش می‌کند و از طریق حلقه‌ بالایی به بیرون می‌راند و در نهایت از طریق سوراخ‌های حلقه خارج می‌شود.

Air Multiplier دقیقاً یک پنکه بدون پره نیست. این پنکه دارای پره می‌باشد ولی درون استوانه پایه آن قرار گرفته است. یک موتور الکتریکی پره‌های درونی این وسیله را می‌چرخاند تا هوا را به درون دستگاه بکشد. وقتی هوای مکش شده به درون حلقه بالایی می‌رسد، حلقه همانند یک سطح شیب‌دار عمل کرده و جریان هوا را به سمت‌ سوراخ‌های خروجی هدایت می‌کند.
برای اینکه فرآیند مکش و فوت کردن باد قابل توجهی ایجاد کند، باید موتور بسیار قدرتمند باشد که مصرف برق زیادی می‌طلبد و صدای زیادی هم ایجاد می‌کند. به همین دلیل باید مکانیزمی برای افزایش هوای خروجی در نظر گرفته شود.
این مشکل به لطف قوانین فیزیکی inducement and entrainment برطرف می‌شود. وقتی موتور هوا را به داخل می‌کشد، در پشت پنکه خلاء ایجاد شده که موجب هجوم هوا به درون پنکه می‌شود. در هنگام خروج هم مولکول‌های هوا حرکت یکدیگر را هم‌افزایی می‌کنند. بدین طریق حجم هوای خروجی ۱۵ برابر توان مکش موتور است. این مسأله موجب می‌شود که هوای خروجی پنکه بدون پره یکنواخت و مطبوع‌تر از هوای چرخشی پنکه‌های سنتی باشد.
نسل اول این پنکه‌ها سر و صدای زیادی داشت . شرکت دایسون ۶۰ میلیون دلار هزینه کرد و ۶۵ مهندس را به خدمت گرفت تا پس از ساخت ۶۴۰ نمونه مختلف بالاخره مشکل را حل کند. بخشی از مشکل صدا به دلیل اعوجاج هوا بود. با استفاده از میکروفون‌های پیشرفته و رنگ‌آمیزی هوا با دود، مهندسان موفق شدند به دقت مناطق پر سر و صدا را شناسایی کنند.
سپس مهندسان سوراخ‌های هلمهولتز در پایه‌ی فن ایجاد کردند. سوراخ های هلمهولتز اصلا چیزی عجیبی نیست. این سوراخ‌ها درست مشابه اثر گوش ماهی است وقتی که آن را در گوش خود قرار می‌دهید و صدای دریا را می‌شنوید. بله درست است. میلیونها دلار خرج شد تا یکی از تفریحات دوران کودکی ما، مشکل یکی از ابداعات مهندسی چند سال اخیر را حل کند. علت شنیده شدن صدای دریا در گوش ماهی، چرخش هوا در آن می باشد. وقتی این سوراخ‌ها را در پایه‌ی پنکه بدون پره ایجاد کردند، همانند صدا خفه کن، صدای پنکه را از بین بردند. شرکت‌های اتومبیل‌سازی از این تکنیک برای کم کردن صدای اگزوز استفاده می‌کنند.