A.Arjmand پنجشنبه 23 آذر 1396 12:43 نظرات ()
پنیر دارای ماده‌ای به نام «تیرامین» است که در مغز جمع شده و باعث کندی ذهن می‌شود و برای خنثی کردن اثر آن باید موادی مصرف کرد که دارای مس و فسفر هستند (مثلاً گردو). بهتر است با شنیدن چند عبارت علمی قانع نشویم و در ادامه به بررسی دقیق این ادعا بپردازیم. تیرامین یک ماده‌ی شیمیایی طبیعی بدن است که از اسید آمینه‌ی تیروزین مشتق می‌شود و وجود آن در مغز انسان اثبات شده است.


برخی مواد غذایی مانند ماهی و گوشت دودی، شکلات، نوشیدنی‌های الکلی، پنیر، ماست، سس سویا، آووکادو، موز، آناناس، بادام زمینی، نارگیل، گوشت فرآوری شده و … دارای مقدار قابل توجهی از این ماده هستند و معمولاً هر چقدر ماده‌ی غذایی مانده‌تر باشد (بعنوان مثال تخمیر بیشتری روی آن صورت گرفته باشد) تیرامین آن نیز بیشتر خواهد بود.
تیرامین کارکردهای مشخصی در مغز دارد ولی هیچ مدرکی از تأثیر آن بر روی هوش و قوه‌ی ادارک انسان مشاهده نشده است. افزایش بیش از حد این ماده در مغز در موارد خاصی می‌تواند باعث تب شود ولی بیشتر پنیرها تیرامین کافی برای ایجاد این اثر را ندارند. همچنین مصرف زیاد این ماده از طریق مواد غذایی می‌تواند فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهد. همچنین مشخص شده است برخی غذاهایی که میگرن را تشدید می‌کنند دارای مقدار زیادی تیرامین هستند.
پس خوردن پنیر و دیگر مواد غذایی که دارای تیرامین بالایی هستند تأثیری بر روی هوش و یادگیری انسان ندارد.