کمر چیست؟
دوشنبه 7 دی 1394 ساعت 13:40 | نوشته ‌شده به دست A.Arjmand | ( نظرات )

کمر :
Related image

کمر :
ناحیه‌ای از تنه که از بالا محدود به یک سطح افقی است که از کنار تحتانی دوازدهمین زوج دنده‌های قفسه سینه می‌گذرد و از پایین محدود به سطحی افقی می‌شود که از تاج خاصره مرور می‌کند. ناحیه کمری که معمولاً به نام کمر خوانده می‌شود، در قسمت جلو محدود به سطح داخلی تنه‌های مهره کمری است که در پشت امعاءو احشاء در ناحیه شکم قرار دارند و از قسمت خارج یا خلف، عضله خارجی کمری و پوست بدن در این قسمت آن را محدود کرده است.
لطفا در بخش پسندیدن پست ها نظر خود را در خصوص هرمطلب ثبت نمایید!ستون مهره‌ها یا ستون فقرات چیست ؟
دوشنبه 7 دی 1394 ساعت 13:35 | نوشته ‌شده به دست A.Arjmand | ( نظرات )
ستون مهره ها یا ستون فقرات :ستون مهره ها :
ستون مهره‌ای ، محور مرکزی بدن را تشکیل داده و در عقب ناحیه تنه و در خط وسط قرار دارد و از قاعده جمجمه شروع می‌شود و در تمامی طول گردن و طول تنه امتداد دارد. در کودکان تعداد مهره‌های ستون مهره‌ها ، ۳۳ عدد است که در بالغین پنج تای ما قبل آخر بهم جوش خورده و استخوان خارجی را تشکیل می‌دهند و ۴ مهره آخر نیز به‌هم جوش خورده ، استخوان دنبالچه را به‌وجود می‌آورند ؛ بنابراین، تعداد مهره‌ها در افراد بالغ به ۲۴ قطعه تقلیل می‌یابد.
از ۲۴ مهره آزاد ، ۷ عدد مهره‌های گردن ، ۱۲ عدد مهره‌های پشتی و ۵ عدد مهره‌های کمر را تشکیل می‌دهند. مهره‌هایی که در ساختار قفسه سینه شرکت دارند. ۱۲ عدد مهره‌های پشتی هستند. مهره‌ها دارای شکل مشابهی هستند ، تنه مهره که در جلو واقع شده ، استوانه‌ای شکل است. قوس مهره که در عقب قرار دارد و با تنه مهره تشکیل سوراخ مهره را می‌دهد. مجموع سوراخ‌های مهره‌ای ، مجرای مهره‌ای نامیده می‌شود که در آن نخاع جای دارد. این مجرا در بالا به‌وسیله سوراخ استخوان پس سری به تمام دنده‌های قفسه سینه به ۱۲ عدد مهره‌های پشتی ستون مهره‌ای ، متصل هستند.
بخش اصلی استخوان‌ بندی انسان در نیم ‌تنه بالایی است. نقش ستون مهره‌ها ، حمایت از کل بدن ، توانایی در خم شدن و چرخیدن در تمام مسیرها ، و نیز حمایت از ساختمان‌های حیاتی بدن مثل اعصاب و نخاع است که در داخل آن قرار دارند.طناب نخاعی چیست؟
شنبه 5 دی 1394 ساعت 13:12 | نوشته ‌شده به دست A.Arjmand | ( نظرات )
طناب نخاعی :

Image result for Spinal cord

طناب نخاعی :
طناب سفید رنگی به طول تقریباً ۴۵ سانتی متر است که از سوراخ پس سری (Foramen magnum) تا سطح نخستین یا دومین مهره کمری امتداد می‌یابد. سوراخ پس سری ، سوراخی است بزرگ در استخوان پشت سری که مغز و نخاع در آنجا به یکدیگر متصل می‌شوند. طناب نخاعی به نام نخاع شوکی نیز خوانده می‌شود. از برجستگی کمری به پایین نخاع شوکی باریک شده و ناحیه مخروط انتهایی (Conus medullaris) که دربرگیرنده بخش‌های خاجی طناب نخاعی است ایجاد می‌گردد. مخروط انتهایی (Conus medullaris or Conus terminalis) ، پایین‌ترین ناحیه تنه نخاع است.

تقسیم بندی تنه نخاعی :
تنه نخاع از پنج قسمت تشکیل می‌شود که عبارتند از:
. گردنی یا سرویکال (Cervical)
. سینه‌ای یا توراسیک (Thoracic)
. کمری یا لومبار (Lumbar)
. خاجی یا ساکرال (Sacral)
. دنبالچه‌ای یا کوکسیژیال (Coccygea)
عصب‌های نخاعی :
تعداد اعصاب نخاعی ۳۱ جفت است که از طناب نخاع منشعب می‌گردند که عبارتند از:
. اعصاب گردنی هشت زوج
. اعصاب سینه‌ای دوازده زوج
. پنج زوج کمری
. پنج زوج خاجی
. یک زوج دنبالچه‌ای
اعمال طناب نخاعی یا نخاع : طناب نخاعی قسمتی از دستگاه عصبی مرکزی است که در اعمال حسی و حرکتی نقش دارد. درک محرک‌های حسی محیطی همچون گرما ، سرما ، فشار و ... ازطریق انتقال این پیام‌ها از ریشه حسی نخاع به مراکز بالاتر ادراکی در مغز صورت می‌گیرد. ازجمله اعمال مهم نخاع شوکی نقشی است که در عمل حرکتی دارد. پیام‌های حسی از مسیر ریشه حسی وارد نخاع می‌شوند. ورودی‌های حسی با محرک قوی می‌تواند یک پاسخ رفلکسی حتی در سطح نخاعی ایجاد کند. یک تحریک دردناک (مثلاً یک شی نوک تیز یا بسیار گرم) باعث یک پاسخ حرکتی به صورت دورکردن اندام از محرک آسیب رسان می‌گردد. پاسخ حرکتی از مسیر ریشه حرکتی عصب نخاعی صورت می‌گیرد. هر نوع آسیب به مسیرهای عصبی حسی یا حرکتی در خارج از طناب نخاعی و یا در خود تنه نخاع باعث اختلال در عملکرد حسی یا حرکتی می‌گردد. این اختلال با توجه به نوع و میزان آسیب از یک ضعف حسی حرکتی تا عدم ادراک حس و فلج اندام متغیر است. 
نویسندگان
نظر سنجی
چه مطالبی بیشتر در این وبلاگ قرار بگیرد؟(نوجه:امکان انتخواب چند گزینه وجود دارد!)


دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

ابزار تلگرام