تبلیغات
دانستنیهای علمی - مطالب آبان 1394
منوی اصلی
دانستنیهای علمی
از دیروز درس بگیر، در امروز زندگی کن و به فردا امیدوار باش
 • A.Arjmand شنبه 30 آبان 1394 13:11 نظرات ()
  دستگاه ماهیچه‌ای از ماهیچه‌ها تشکیل می‌شود. ماهیچه‌ها برای حرکت بدن استفاده می‌شوند. ماهیچه‌ها انرژی شیمیایی مواد غذایی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند، حرکت بدن از انقباض و انبساط ماهیچه‌ها حاصل می‌شود. ماهیچه‌ها به نسبت شکل و اندازه‌ای که دارند تقسیم‌بندی می‌شوند
  Related image
  در بدن سه نوع ماهیچه وجود دارد:
  . ماهیچه‌های اسکلتی (مخطط) که در افراد معمولی حدود ۴۰٪ وزن بدن را تشکیل می‌دهد.
  . ماهیچه‌های صاف مانند ماهیچه‌های خودکار دیواره رگ‌ها، روده و معده که حدود ۱۰٪ از بدن را تشکیل می‌دهد.
  . ماهیچه‌های قلب ماهیچه قلب مخطط است ولی غیرارادی است.
  ساختمان بافتی تارچه‌های ماهیچه‌ای :
  در ساختمان بافتی تارچه‌های ماهیچه‌ای در هر سارکومر دو نوع میوفیلامان (میوفیلامنت) قطور و نازک وجود دارد. ترکیب شدن و جابه‌جایی پروتئین‌هایی که در این میوفیلامان‌ها وجود دارند، اساس مولکولی انقباض ماهیچه‌ای و کوتاه شدن سارکومرها را تشکیل می‌دهند. هر یک از میوفیلامان‌های قطور که در بخش میانی سارکومر قرار دارند از صدها مولکول پروتئینی به نام میوزین ساخته شده‌اند. هر مولکول میوزین شبیه میلهٔ نازکی با یک سر کروی است که با زاویهٔ خاصی به صورت یک پل عرضی به یک میوفیلامان نازک می‌چسبد. میوفیلامان‌های نازک دارای سه نوع پروتئین‌اند: پروتئین اصلی آن‌ها اکتین نام دارد که مولکول‌های آن کروی و کوچک است که به صورت یک زنجیرهٔ دوتایی قرار گرفته‌اند. دو پروتئین دیگر تروپومیوزین و تروپونین نام دارند. تروپونین دارای سه زیرواحد است این زیرواحدها عبارتند از : تروپونینI ,تروپونینT که به تروپومیوزین متصل می‌شود و ترومپونینC که به کلسیم متصل می‌شود. تروپومیوزین به صورت مولکول‌های دراز و رشته‌ای است و هر یک از این مولکول‌ها روی چند مولکول اکتین را می‌پوشاند. مولکول‌های تروپونینC که در طول رشته‌های تروپومیوزین چسبیده‌اند ، با یون‌های کلسیم میل ترکیبی شدید دارند و اتصال آن‌ها با یون‌های کلسیم باعث شروع مکانیسم مولکولی انقباض می‌شود.
  فیزیولوژی :
  در حال استراحت ماهیچه، مجموعهٔ مولکول‌های تروپومیوزین و تروپونین از ترکیب مولکول‌های اکتین و میوزین جلوگیری می‌کنند. براثر تحریک عصبی واثر استیل کولین برگیرنده‌های سلول عضلانی ، کلسیم از رتیکولوم سارکوپلاسمیک آزاد می‌شود. وقتی کلسیم بر تروپونینC اثر کند، تغییری در آرایش مولکول‌ها پدید می‌آید که باعث جدا شدن تروپومیوزین از اکتین می‌شود. حال اکتین آزاد شده و میوزین می‌تواند به آن متصل شود و باعث پل‌های عرضی متناوب به مولکول‌های اکتین و لغزاندن میوفیلامان‌های نازک بر روی میوفیلامان‌های قطور شود. به این ترتیب که سرهای فعال مولکول‌های میوزین با زاویهٔ معینی به مولکول‌های اکتین می‌چسبد و آن‌ها را مانند یک چرخ دندانه‌دار جابه‌جا می‌کنند. این تغییرات باعث کوتاه شدن سارکومرها و نزدیک شدن خطوط Z به یکدیگر و در نتیجه کوتاه شدن طول ماهیچه می‌شود. در هنگام انقباض ماهیچه پل‌های عرضی میوفیلامان‌های قطور پس از اتصال به میوفیلامان‌های نازک و حرکت دادن آن‌ها از میوفیلامان‌های نازک جدا شده و دوباره در نقطهٔ دورتری به آن متصل می‌شوند. انرژی لازم برای این جابه جایی از مصرف آدنوزین تری‌فسفات (ATP) به وسیلهٔ سر فعال میوزین حاصل می‌شود.
  بافت ماهیچه‌ای :
  بافتی نرم است که ماهیچه ها را در بدن جانوران می‌سازد و توان درهم‌کشیده‌ شدن یا انقباض را به ماهیچه‌ها می‌بخشد. این بافت در دورهٔ رشد جنینی از فرایندی به نام ماهیچه‌زایی پدید می‌آید.
  بافت‌های ماهیچه‌ای سه نوع هستند :۱. (مخطط) ۲. (قلبی) ۳. (صاف)
  ماهیچه‌های اسکلتی :
   
  ماهیچه‌های اسکلتی یا مخطّط گروهی از عضلات بدن هستند که اصطلاحاً حرکات ارادی را انجام می‌دهند. ماهیچه‌ های اسکلتی از هزاران تار ماهیچه‌ای انقباض‌پذیر تشکیل شده‌ است که بصورت موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته و توسط غلافی از بافت همبند احاطه شده‌ است. این عضلات حدود دو سوم وزن بدن را تشکیل می دهند.
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 11 آبان 1396 00:33
  ارسال دیدگاه
 • A.Arjmand چهارشنبه 27 آبان 1394 16:10 نظرات ()
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 11 آبان 1396 00:33
  ارسال دیدگاه
 • A.Arjmand چهارشنبه 13 آبان 1394 13:14 نظرات ()
  خون مایعی است که کار اصلی آن رساندن اکسیژن و موادّ تغذیه‌کننده مانند گلوکز و سازنده به بافت‌ها و کمک به دفع موادّ زائد ( همچون کربن دی‌اکسید و اسید لاکتیک ) از بافت‌های بدن و دفاع در برابر میکروارگانیسم‌ ها است. این مایع به‌وسیلهٔ پمپاژ قلب ( یا ساختاری همانند ) توسط رگها ، به تمام قسمت‌های بدن منتقل می‌شود. خون هم یک شاره و هم یک نوع بافت،


   محسوب می‌شود و بافت نامیده شدن آن ، از آن روست که شامل مجموعه‌ای از سلولهای ویژه است که وظایف و اعمال خاصی را به‌انجام می رسانند. این سلولها در مادهٔ میان سلولی و زمینه‌ای مایعی به نام پلاسما شناورند که به خون حالت شاره می‌بخشد. به دانش بررسی خون ، خون‌شناسی گفته می‌شود.
  در حدود ۷ الی ۸ درصد وزن بدن را خون تشکیل می‌دهد و در انسان بالغ بطور متوسط ۵ لیتر از حجم بدن را خون تشکیل می‌دهد.
  برخی از فعالیت هایی که خون انجام میدهد :
  اکسیژن رسانی به سلول‌ها ، که توسط هموگلوبین انجام می‌شود.
  انتقال مواد مغذی همچون اسیدهای آمینه ، گلوکز و اسیدهای چرب.
  برداشت مواد زاید همچون دی‌اکسید کربن ، اوره و اسید لاکتیک از بدن.
  عملکردهای ایمنی با حمل گلبول‌های سفید و کشف مواد خارجی با استفاده از آنتی‌بادی های محلول در آن.
  انعقاد خون که یکی از عملکردهای خود بهبودی بدن است.
  نقش پیام رسانی که با انتقال هورمون‌ها و پیام دهی در آسیب بافتی انجام می‌شود.
  تنظیم پی‌اچ بدن
  تنظیم دمای بدن
  فعالیت‌های هیدرولیک.
  گروه خونی O ، دهنده عمومی و AB ، گیرنده عموم است.
  برای پیوند اعضای بدن مانند پیوند کلیه گروه خونی و فاکتورهای دیگر خون مورد بررسی قرار می گیرد.
  خون یک بافت همبند است در شکل RBC ها گلبول‌های قرمز را می‌بینیم. پلاکت‌ها که به صورت دانه‌های ریزی است.
  گلبول‌های سفید ( WBC ) خون که لوکوسیت‌ها نامیده می‌شوند شامل :
  آگرانولوسیت‌ها
  مونوسیت‌ها : لوبیایی شکل
  لنفوسیت‌ها : هسته بسیار درشت و سیتو پلاسم نوار باریکی در اطرافش
  گرانولوسیت‌ها خود به سه دسته ذیل تقسم می‌شوند:
  نوتروفیل : هسته چند قسمتی
  بازوفیل : هسته گرانولیسیتی به صورت دانه دار
  ائوزینوفیل : هسته دو قسمتی
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 11 آبان 1396 00:34
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 5 1 2 3 4 5